Middle Level Band
Membership Requirement
For a student to participate in KMEA honor groups the sponsoring teacher must be an active member of the Kansas Music Educators Association.

Middle Level Band Roster

2022-23

Flute
  1. Myla Gorman, Overland Park-Oxford MS
  2. Caitlyn Heronime, Carbondale-Santa Fe Trail JH
  3. Grace Nellessen, Pomona-West Franklin MS
  4. Olivia Suh, Overland Park-Overland Trail MS
  5. Kenedie Turley, Gardner-Trail Ridge MS
  6. Bre Volo, Gardner-Wheatridge MS
  7. Nadia Wacker, Shawnee-Good Shephard
  8. Toby Walker, Paola MS
  9. Izabelle Blochlinger, Gardner-Trail Ridge MS
  10. Maliah Harman, Gardner-Pioneer Ridge MS
  11. Maddie Ma, Stilwell-Blue Valley MS
  12. Natalie Yhele, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
  13. Riley Lewis, Olathe-Prairie Trail MS
  14. Alt. - Savannah Dunkley, Olathe-Santa Fe Trail MS
Oboe
  1. Patrick Daneshmand, Leawood MS
  2. Madeline Noel, Olathe-Frontier Trail MS
Bassoon
  1. Raaj Panthangi, Overland Park-Overland Trail MS
  2. Peyton Gener, Overland Park-Oxford MS
Clarinet
  1. Kiran Dhakal, Stilwell-Blue Valley MS
  2. Samuel Milner, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  3. Evan Avila, Paola MS
  4. Logan Durham, Spring Hill MS
  5. David Grandcolas, Leawood MS
  6. Sherry Hong, Overland Park-Harmony MS
  7. Calista Hubler, Olathe-Summit Trail MS
  8. Piper Kresha, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
  9. Brynna Perry, Carbondale-Santa Fe Trail JH
  10. Aysa Risner, Osawatomie MS
  11. Landon Wyatt, Ottawa MS
  12. Rex Chukwuemeka, Overland Park-Harmony MS
  13. Alexandria Holloman, Pomona-West Franklin MS
  14. Chloe Likins, Osawatomie MS
  15. Braden Oglesby, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  16. Arianna Zaderenko, Shawnee-Monticello Trails MS
  17. Jaden Austin, Gardner-Pioneer Ridge MS
  18. Elizabeth Fullmer, De Soto-Lexington Trail MS
  19. Emma Griffin, Ottawa MS
  20. Dilynn Reeves, Osage City MS
  21. Alec Poland, Leawood-Prairie Star MS
  22. Alt. 1 - Melanie Pineda, Gardner-Wheatridge MS
  23. Alt. 2 - Anna Hail, Olathe-Frontier Trail MS
Bass Clarinet
  1. Cameron Glassman, Olathe-Prairie Trail MS
  2. Stella Christy, Olathe-Summit Trail MS
  3. Natalie Madrigal, Gardner-Wheatridge MS
Alto Saxophone
  1. George Christensen, Louisburg MS
  2. Tanis Normile, Ottawa MS
  3. Ziva Ye, Leawood-Prairie Star MS
  4. Brooks Hamilton, Richmond-Central Heights MS
  5. Ivanka Feydash, Olathe-Chisholm Trail MS
  6. Blake Ficken, Olathe-Summit Trail MS
  7. Joel Biggs, Paola MS
  8. Alt. 1 - Rozlynn Williams, Osage City MS
  9. Alt. 2 - Malia Fox, Gardner-Wheatridge MS
Tenor Saxophone
  1. Dylan Saffle, Melvern-Marais des Cygnes Valley JH
  2. Ryan Vogt, De Soto-Lexington Trail MS
  3. Shane Van Dyne, Leawood MS
Baritone Saxophone
  1. Eric Lange, De Soto-Lexington Trail MS
  2. Ethan Broxterman, Lenexa-Mill Creek MS
Trumpet
  1. Ben Fields, Osawatomie MS
  2. Evan Husted, Olathe-Frontier Trail MS
  3. Braelyn McNally, Melvern-Marais des Cygnes Valley JH
  4. Eli Rosendahl, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
  5. Lukas Skinner, Leawood MS
  6. Binwei Sun, Overland Park-Harmony MS
  7. Benjamin Wuertz, Richmond-Central Heights MS
  8. Lane Benton, Olathe-Mission Trail MS
  9. Addison Easter, De Soto-Lexington Trail MS
  10. Caleb Milner, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  11. Charlotte Norton, Overland Park-Oxford MS
  12. Jackson Fry, Gardner-Trail Ridge MS
  13. Grant Gebhards, Spring Hill MS
  14. Britton Hodson, Gardner-Pioneer Ridge MS
  15. Shelby Pool, Louisburg MS
  16. Alt. 1 - Tarin Boyce, Lenexa-Mill Creek MS
  17. Alt. 2 - Mathew Dunbar, Richmond-Central Heights MS
Horn
  1. Benjamin May, Olathe-Santa Fe Trail MS
  2. Knox Cannady, Richmond-Central Heights MS
  3. Marlie Evans, Olathe-Prairie Trail MS
  4. Abigail Schwartz, Louisburg MS
  5. Henry Flenthrope, Olathe-Frontier Trail MS
  6. Asher Laws, Gardner-Wheatridge MS
  7. Ashley Mok, Overland Park-Overland Trail MS
Trombone
  1. Colton Collins, Osage City MS
  2. Liam Jones, Spring Hill MS
  3. Brooks Beckman, Olathe-Frontier Trail MS
  4. Jude Roos, Leawood-Prairie Star MS
  5. Case Miller, Olathe-Prairie Trail MS
  6. Kyle Monahan, Stilwell-Blue Valley MS
  7. Jayde Moss, Paola MS
  8. Alt. 1 - Larsen Kinkelaar, Overland Park-Oxford MS
  9. Alt. 2 - Cole Watson, Olathe-Mission Trail MS
Euphonium
  1. Adam Ahmad, Olathe-Chisholm Trail MS
  2. Lincoln Allen, Olathe-Mission Trail MS
  3. Carl Epley, Shawnee-Monticello Trails MS
  4. Micah Nickel, Pomona-West Franklin MS
  5. Cailyn Overturf, Lenexa-Mill Creek MS
  6. Abby Stidham, Shawnee-Monticello Trails MS
  7. Ainsley Johnson, Carbondale-Santa Fe Trail JH
  8. Alt. - Kavya Patel, Leawood-Prairie Star MS
Tuba
  1. David Park, Olathe-Chisholm Trail MS
  2. Viktoria Dorman, Osage City MS
  3. Aiden Siegel, Olathe-Santa Fe Trail MS
  4. Landon Bailey, Spring Hill MS
  5. Paige Garcia, Olathe-Frontier Trail MS
  6. Alt. - James Masters, Stilwell-Blue Valley MS
Percussion
  1. Calvin Dieker, Olathe-Summit Trail MS
  2. Andrew Estes, Lenexa-Mill Creek MS
  3. Hayden Luzader, Gardner-Pioneer Ridge MS
  4. Austin McConnell, Osage City MS
  5. Pierce Culross, Gardner-Wheatridge MS
  6. Rahul Monavarthy, Overland Park-Overland Trail MS
  7. Evan Franz, Olathe-Santa Fe Trail MS
  8. Alt. - Thomas Morgan, Leawood MS
 
Chairperson
Eric Starnes
Shawnee Mission-East HS
7500 Mission Road
Prairie Village, KS 66208
w: 913-993-6600
Important Dates - ML Band
Oct. 11, 2022 - Tue
Nomination Deadline — 7th/8th Band
$12 participation fee per selected student
Dec. 3, 2022 - Sat
Mini-Conventions
HS Choir: Shawnee Mission NWHS
ML/Elem Choirs: Shawnee Mission North HS
Orchestra: Olathe West HS
Band: Blue Valley HS

View Full Calendar