Middle Level Band

Middle Level Band Roster

2021-22

Flute
  1. Alora Barr, Carbondale-Santa Fe Trail JH
  2. Sarayah McClure, Olathe-Summit Trail MS
  3. Elise Humphrey, Paola MS
  4. Arabella Dunbar, Richmond-Central Heights MS
  5. Natalie Yehle, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
  6. Emma Magana, Gardner-Trail Ridge MS
  7. Audrey Helms, Gardner-Wheatridge MS
  8. Lillian Lohmeyer, Osage City MS
  9. Sam Griffiths, Gardner-Pioneer Ridge MS
  10. Zanubia Shwaiki, Overland Park-Overland Trail MS
  11. Alt. 1 - Mya Crabtree, Pomona-West Franklin MS
  12. Alt. 2 - Alyssa McNemee, De Soto-Lexington Trail MS
Oboe
  1. Lucia Ohly, Shawnee-Trailridge MS
  2. Satvik Suvvari, Overland Park-Aubry Bend MS
  3. Abby Stevens, Overland Park-Aubry Bend MS
Bassoon
  1. Alexa Rieder, Gardner-Wheatridge MS
  2. Collin Arthur, Olathe-Prairie Trail MS
Clarinet
  1. Bryce Pinter, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  2. Ian Weatherman, Shawnee-Monticello Trails MS
  3. Dilynn Reeves, Osage City MS
  4. Owen Dunkley, Olathe-Santa Fe Trail MS
  5. Gracie Wishon, Ottawa MS
  6. Keegan Flynn, De Soto-Lexington Trail MS
  7. Mahlet Samuel, Gardner-Wheatridge MS
  8. Chase Misterek, Overland Park-Aubry Bend MS
  9. Frankie LaPorter, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
  10. Kaylea Gibson, Louisburg MS
  11. Clara Becker, Olathe-Summit Trail MS
  12. Allison Phillips, Leawood-Prairie Star MS
  13. Jack Barnes, Overland Park-Harmony MS
  14. Morgan Shafer, Gardner-Pioneer Ridge MS
  15. Hannah Kang, Leawood-Prairie Star MS
  16. Maya McClain, Olathe-Santa Fe Trail MS
  17. Alt. 1 - Blake Ficken, Olathe-Summit Trail MS
  18. Alt. 2 - June Ann, Overland Park-Harmony MS
  19. Alt. 3 - Ashlee King, Paola MS
Bass Clarinet
  1. Ricky Lind, Gardner-Pioneer Ridge MS
  2. Mason Butler, Gardner-Trail Ridge MS
  3. John Boor, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
Alto Saxophone
  1. Declan Corcoran, Leawood MS
  2. Dylan Estes, Spring Hill MS
  3. Addie Sleichter, Carbondale-Santa Fe Trail JH
  4. Caterina Rivas, Shawnee-Monticello Trails MS
  5. Aydan Dunbar, Richmond-Central Heights MS
  6. Karmen Hayslett, Leawood MS
  7. Alt. 1 - George Christensen, Louisburg MS
Tenor Saxophone
  1. Nicholas Bean, Paola MS
  2. Lilly Hunt, Spring Hill MS
  3. Phalen Hodges, Ottawa MS
  4. Devin Edwards, Shawnee-Monticello Trails MS
  5. Taylor Foster, Olathe-Prairie Trail MS
Baritone Saxophone
  1. Eric Lange, De Soto-Lexington Trail MS
  2. Hunter Hedberg, Shawnee-Monticello Trails MS
  3. Jehsa Opoka-Ahene, Olathe-Prairie Trail MS
Trumpet
  1. Andrew Koettker, Overland Park-Harmony MS
  2. Sophia Nguyen, Prairie Village-St. Ann Catholic
  3. Ike Quint, Shawnee-Trailridge MS
  4. Micah Morozov, De Soto-Lexington Trail MS
  5. Titan Taubin, Leawood-Prairie Star MS
  6. Braelyn McNally, Melvern-Marais des Cygnes Valley JH
  7. Alton Porter, Shawnee-Sacred Heart of Jesus Catholic
  8. Matthew Parkhill, Carbondale-Santa Fe Trail JH
  9. Kyler McCormick, Gardner-Pioneer Ridge MS
  10. Micaiah Rich, Shawnee-Trailridge MS
  11. Max Yeretsky, Leawood MS
  12. Jackson Robbins, Louisburg MS
  13. Garrett Hare, Overland Park-Lakewood MS
  14. Olivia Stuebner, Paola MS
  15. Will Cook, Stilwell-Blue Valley MS
  16. Jaden Augustine, Gardner-Trail Ridge MS
  17. Alt. 1 - Logan Pastore, Gardner-Wheatridge MS
  18. Alt. 2 - Layken Peterson, Osage City MS
  19. Alt. 3 - Brielle Sanky, Stilwell-Blue Valley MS
Horn
  1. Kaleb Harris, Olathe-Summit Trail MS
  2. Eli Nathan, Overland Park-Overland Trail MS
  3. Andrew Patterson, Pomona-West Franklin MS
  4. Lyla Hamblin, Richmond-Central Heights MS
  5. Elijah Rehfeld, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  6. Audrey Schoenig, Spring Hill MS
  7. Ben May, Olathe-Santa Fe Trail MS
  8. Kaylee Williams, Pomona-West Franklin MS
  9. Alt. 1 - Kate Deardorff, Overland Park-Harmony MS
  10. Alt. 2 - Ruth Van Der Laan, Leawood MS
Trombone
  1. Nic Maskil, De Soto-Lexington Trail MS
  2. Colbie Cormode, Melvern-Marais des Cygnes Valley JH
  3. Nancy Pinegar, Overland Park-Overland Trail MS
  4. Grace Dubill, Stilwell-Blue Valley MS
  5. Paytyn Van Tyle, Louisburg MS
  6. Owen Wittkopf, Overland Park-Lakewood MS
  7. William Schieber, Shawnee-Monticello Trails MS
  8. Jude Roos, Leawood-Prairie Star MS
  9. Makiya Lundblade, Ottawa MS
  10. Neal Cooper, Shawnee-Trailridge MS
  11. Alt. 1 - William Stanion, Shawnee-Monticello Trails MS
  12. Alt. 2 - Cole Desmarteau, Gardner-Wheatridge MS
Euphonium
  1. Jack Murray, Leawood-Prairie Star MS
  2. Wyatt Vincent, Louisburg MS
  3. Alex Reasoner, Olathe-Santa Fe Trail MS
  4. Dylan Dobratz, Overland Park-Aubry Bend MS
  5. Jaelynn Ford, Stilwell-Blue Valley MS
  6. Alt. 1 - Tyler Smith, Olathe-Summit Trail MS
  7. Alt. 2 - Kate Scheppele, Overland Park-Overland Trail MS
Tuba
  1. Matthew Bryan, Gardner-Trail Ridge MS
  2. Viktoria Dorman, Osage City MS
  3. Coy Link, Pomona-West Franklin MS
  4. Jack Dunbar, Leawood MS
  5. Gabe Muasya, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  6. Matthew Fling, De Soto-Lexington Trail MS
  7. Alt. 1 - Aiden Siegel, Olathe-Santa Fe Trail MS
  8. Alt. 2 - Trey Motter, Gardner-Wheatridge MS
Percussion
  1. Bella Novosel, Overland Park-Lakewood MS
  2. Katie Stowell, Ottawa MS
  3. Cameron Paschke, Overland Park-Aubry Bend MS
  4. Logan Stuart, Gardner-Pioneer Ridge MS
  5. Quinn Morrow, Overland Park-Pleasant Ridge MS
  6. Andrew Golden, Overland Park-Harmony MS
  7. Jacob Mills, Overland Park-Pleasant Ridge MS
  8. Alt. 1 - Rosemary Blackie, Paola MS
  9. Alt. 2 - Ainsly Michel, Ottawa MS
 
Chairperson
Jeff Bubb
Gardner-Pioneer Ridge MS
16200 Kill Creek Rd
Gardner, KS 66030
c: 913-948-0815
Important Dates - ML Band
Aug. 31, 2021 - Tue
Annual Business Meeting
via Zoom
Oct. 12, 2021 - Tue
Nomination Deadline — 7th/8th Band
Dec. 4, 2021 - Sat
Mini-Conventions
HS Choir: Shawnee Mission NWHS
ML/Elem Choirs: Shawnee Mission North HS
Orchestra: Olathe West HS
Band: Blue Valley HS & Blue Valley North HS
Specific locations for each band will be posted soon

View Full Calendar