Membership Requirement
For a student to participate in KMEA honor groups the sponsoring teacher must be an active member of the Kansas Music Educators Association.

High School Band Roster (Red)

2022-23

Piccolo
  1. Chamiru Liyanawaduge, Olathe-West
Flute
  1. Maren Tims, Shawnee Mission-West
  2. Abigail Rasmussen, Shawnee Mission-South
  3. Amber Quint, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  4. Allison Jones, Overland Park-Blue Valley Northwest
  5. Cherie Liu, Olathe-East
  6. Claire Ahlrichs, Overland Park-Blue Valley
  7. McKinley Hunter, Olathe-Northwest
  8. Jack McGregor, Olathe-East
  9. Morgan Tibbetts, Louisburg
  10. Olivia Lacey, Melvern-Marais Des Cygnes Valley
  11. Arabella Dunbar, Richmond-Central Heights
Oboe
  1. Caleb Hite, Olathe-Northwest
  2. Elliese Thurlby, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Fin Smajda, De Soto
  4. Ashley Paulsen, Spring Hill
Bassoon
  1. Henry Monahan, Overland Park-Blue Valley
  2. Ty Cayot, Olathe-East
  3. Henry Wheat, Olathe-South
  4. Jesse Loper, Olathe-North
Clarinet
  1. Allyson Tuck, Overland Park-Blue Valley West
  2. Julia Talley, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  3. Austin Tevis, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  4. Andy Murdock, Overland Park-Blue Valley Northwest
  5. Jack Eaton, Shawnee Mission-North
  6. Lincoln King, Shawnee Mission-East
  7. Trip Palmer, Shawnee Mission-West
  8. Matthew Cheon, Overland Park-Blue Valley
  9. Maddie Crowder, Shawnee Mission-West
  10. Brinley Willis, Shawnee Mission-South
  11. Madeline Bishop, Overland Park-Blue Valley North
  12. Sheridan Hokanson, Overland Park-Blue Valley
  13. Anna Wurst, Shawnee Mission-East
  14. Isaac Brown, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  15. Andrew Corporon, Overland Park-Blue Valley
  16. Grace Vivian, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  17. Hannah Kang, Overland Park-Blue Valley
  18. Sarah Wright, Pomona-West Franklin
Bass Clarinet
  1. Isabelle Mullinax, Olathe-Northwest
  2. Gavin Goldston, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Dakota Raper, Overland Park-Blue Valley North
  4. Dannica Jackowski, Paola
Contra Clarinet
  1. Reece Toben, Overland Park-Blue Valley North
Alto Saxophone
  1. Joey Wiltanger, Olathe-North
  2. Ben Dresbach, Olathe-Northwest
  3. Ben Lodge, Olathe-East
  4. Addalyn Sleichter, Carbondale-Santa Fe Trail
Tenor Saxophone
  1. Van Zebley, Overland Park-Blue Valley
  2. Kamryn Rohleder, Olathe-Northwest
Baritone Saxophone
  1. Brooklyn Borgelt, Olathe-East
Trumpet
  1. Nathan Condon, Overland Park-Blue Valley North
  2. Jack McNiel, Overland Park-Blue Valley Southwest
  3. Russell Franklin, Overland Park-Blue Valley
  4. Kevin Ward, Overland Park-Blue Valley Southwest
  5. Anson Tippie, Shawnee Mission-East
  6. Ben Friesen, Olathe-North
  7. Gael Salas, Shawnee Mission-West
  8. Ezra Gharst, Paola
  9. Noah Moore, Olathe-Northwest
  10. Molly Townsend, Overland Park-Blue Valley Southwest
  11. Gustavo Leon, Olathe-East
  12. Tristan Feener, De Soto
  13. Andrew Shepard, Carbondale-Santa Fe Trail
Horn
  1. Justin Stratton, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  2. Christian Rawalt, Olathe-East
  3. Isaac LaCroix, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Michael McCreight, Spring Hill
  5. Gabrial McMechan, Richmond-Central Heights
  6. Ryan Lange, De Soto
  7. Alexander Robinson, Olathe-Northwest
  8. Hank Reeg, Overland Park-Blue Valley Southwest
Trombone
  1. Asher Trimble, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  2. Nick Maskil, De Soto
  3. Benjamin Proctor, Louisburg
  4. Rhys Savage, Olathe-Northwest
  5. Gabe Biggs, Gardner-Edgerton
  6. Elijah Rasmussen, Shawnee Mission-South
  7. Andrea Diehl, Olathe-Northwest
  8. William Barcus, Shawnee Mission-East
  9. Russell Reed, Richmond-Central Heights
  10. Ella Huizenga, Carbondale-Santa Fe Trail
Euphonium
  1. Edward Mu, Overland Park-Blue Valley North
  2. Alex Wood, Olathe-South
  3. Sam Swails, Olathe-Northwest
  4. Dylan Handley, De Soto
  5. Theron Berckefeldt, Carbondale-Santa Fe Trail
Tuba
  1. Ernie May, Olathe-South
  2. Andrew Flickinger, Overland Park-Blue Valley Southwest
  3. Adra Cress, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  4. Matthew Bryan, Gardner-Edgerton
  5. Jackson Bowman, Olathe-East
  6. Brodie Gleason, Carbondale-Santa Fe Trail
Percussion
  1. Louis Cierpiot, Overland Park-Blue Valley North
  2. Shaun Wall, Overland Park-Blue Valley West
  3. Taylor Reasons, Shawnee Mission-South
  4. Henry Duff, Shawnee Mission-North
  5. Levi Birks, Olathe-Northwest
  6. Adri Muller, Shawnee Mission-West
  7. Jacob Mann, Louisburg
  8. Alan Eckhardt, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  9. Brendan Follis, Overland Park-St. Thomas Aquinas
 
Chairperson
Brandon Lesando
Overland Park-Blue Valley Southwest HS
17600 Quivera Rd
Overland Park, KS 66062
w: 913-624-2000
Important Dates - HS Band
Oct. 11, 2022 - Tue
Audition Registration Deadline — HS Band, HS Jazz
$12 per audition
Oct. 25, 2022 - Tue
Audition Registration - Late Deadline #1 — HS Band, HS Jazz
$25 per audition
Oct. 31, 2022 - Mon
Alternate Auditions - HS Honor Groups
Blue Valley North HS, 7:00 PM
Nov. 4, 2022 - Fri
Audition Registration - Late Deadline #2 — All HS Ensembles
$50 per audition
Nov. 5, 2022 - Sat
Audition Registration - Late Deadline #3 — All HS Ensembles
$100 per audition
Nov. 5, 2022 - Sat
District HS Honor Group Live Auditions
Gardner-Edgerton HS
Dec. 3, 2022 - Sat
Mini-Conventions
HS Choir: Shawnee Mission NWHS
ML/Elem Choirs: Shawnee Mission North HS
Orchestra: Olathe West HS
Band: Blue Valley HS

View Full Calendar