High School Band Roster (Blue)

2021-22

Piccolo
  1. Bryn Davis, Shawnee Mission-South
Flute
  1. Emily Nelson, Overland Park-Blue Valley North
  2. Abigail Johnson, Olathe-East
  3. Lindsay Cho, Overland Park-Blue Valley
  4. Jack McGregor, Olathe-East
  5. Emily Clausen, Overland Park-Blue Valley
  6. Hannah Winter, Shawnee Mission-East
  7. Salem Ponnuru, Overland Park-Blue Valley
  8. Marilyn Reese, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  9. Caden Bradshaw, Louisburg
  10. Shelby Blood, Carbondale-Santa Fe Trail
Oboe
  1. Elliese Thurlby, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Sarah Gray, Olathe-North
  3. Dylan Reed, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  4. Ariana Fechter, Carbondale-Santa Fe Trail
Bassoon
  1. Henry Monahan, Overland Park-Blue Valley
  2. Emma Peters, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  3. Lucas Spinner, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. William Wedman, Overland Park-Blue Valley West
Clarinet
  1. Havely Wolff, Shawnee Mission-South
  2. Kevin Li, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Abby Van Oosbree, Olathe-Northwest
  4. Katie Durham, Spring Hill
  5. Julia Talley, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  6. Adia Stone, Overland Park-Blue Valley West
  7. Dimitri Snyder, Olathe-West
  8. Megan Meyer, Overland Park-Blue Valley North
  9. Andrew Cho, Overland Park-Blue Valley Northwest
  10. Jackie Lee, Overland Park-Blue Valley Northwest
  11. Matthew Cheon, Overland Park-Blue Valley
  12. Brent Pitts, Overland Park-Blue Valley North
  13. Robert Palmer, Shawnee Mission-West
  14. Allyson Tuck, Overland Park-Blue Valley West
  15. Anna Wurst, Shawnee Mission-East
  16. Lilie Johnson, Richmond-Central Heights
  17. Erin Smith, Ottawa
  18. Sarah Wright, Pomona-West Franklin
Bass Clarinet
  1. Marcela Arambula, Spring Hill
  2. Kellen Broeckelmann, Olathe-West
  3. Breanna Ledbetter, Shawnee Mission-East
  4. Sophia Camburako, Shawnee Mission-South
Contrabass Clarinet
  1. Matthew Geddie, Overland Park-Blue Valley Southwest
Alto Saxophone
  1. Ishaan Buddharaju, Overland Park-Blue Valley West
  2. Thomas Palecki, Overland Park-Blue Valley Southwest
  3. Chase Burman, Spring Hill
  4. Ryan Whitham, Louisburg
Tenor Saxophone
  1. Morgan White, Olathe-North
  2. Rylee McCurry, Richmond-Central Heights
Baritone Saxophone
  1. Joaquin Toro, Overland Park-Blue Valley
Trumpet
  1. Nathan Proctor, Gardner-Edgerton
  2. Cameron Castaldi, Olathe-East
  3. Kevin Ward, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Max Moody, Shawnee Mission-South
  5. Rogelio Rivera, Olathe-South
  6. Ethan Oppold, Overland Park-Blue Valley
  7. Ezra Gharst, Paola
  8. Joshua Grimes, Olathe-Northwest
  9. Zengtao Xing, Overland Park-Blue Valley North
  10. Andrew Shepard, Carbondale-Santa Fe Trail
  11. Darryl Fike, Louisburg
  12. Wyatt Wright, Pomona-West Franklin
  13. Max Black, Carbondale-Santa Fe Trail
Horn
  1. Liam Courson, Olathe-East
  2. Justin Stratton, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  3. William Bergman, Olathe-Northwest
  4. Quinncy Morris, Ottawa
  5. Andy Sun, Overland Park-Blue Valley West
  6. Ryan Lange, De Soto
  7. Lucie Hoffart, Overland Park-Blue Valley Southwest
  8. Sreenidhi Meyoor, Overland Park-Blue Valley West
Trombone
  1. Quinlan Hall, Shawnee Mission-West
  2. Alex Piezuch, Shawnee Mission-South
  3. Drew Holzmark, Olathe-North
  4. Andrea Diehl, Olathe-Northwest
  5. Miles Anderson, Olathe-Heritage Christian Academy
  6. Nolan Call, Overland Park-Blue Valley North
  7. Jay Ann, Overland Park-Blue Valley West
  8. Nathan Apple, Louisburg
  9. Russell Reed, Richmond-Central Heights
Euphonium
  1. Edward Mu, Overland Park-Blue Valley North
  2. David Stutz, Overland Park-Blue Valley North
  3. Andrew Ley, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Pearl Kautzman, Osage City
Tuba
  1. Dillan Emch, Olathe-Northwest
  2. Ian Ruebelmann, Overland Park-Blue Valley West
  3. Adra Cress, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  4. Tyson Laughlin, Olathe-Heritage Christian Academy
  5. Jacob Cox, Overland Park-Blue Valley
Percussion
  1. Hudson Rupp, Shawnee Mission-South
  2. Gabby Rock, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Henry Duff, Shawnee Mission-North
  4. Taylor Reasons, Shawnee Mission-South
  5. Alan Eckhardt, Shawnee-Maranatha Christian Academy
  6. Luke Neperud, Olathe-South
  7. Drew Matchett, Olathe-Northwest
  8. Nick Ruschill, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  9. Emerson Prather, Olathe-East
 
Chairperson
Courtney Nichols
Olathe-Santa Fe Trail MS
1100 N. Ridgeview Rd
Olathe, KS 66061
w: 913-780-7290
Important Dates - HS Band
Aug. 31, 2021 - Tue
Annual Business Meeting
via Zoom
Oct. 12, 2021 - Tue
Audition Registration Deadline — HS Band, HS Jazz
$12 per audition
Oct. 26, 2021 - Tue
Audition Registration - Late Deadline #1 — HS Band, HS Jazz
$25 per audition
Nov. 1, 2021 - Mon
Alternate Auditions - HS Honor Groups
Blue Valley North HS, 7:00 PM
Nov. 3, 2021 - Wed
Audition Registration - Late Deadline #2 — Instrumental Ensembles
$50 per audition
Nov. 3, 2021 - Wed
HS Instrumental Video Audition Entry Deadline
Late entries will not be accepted
Nov. 5, 2021 - Fri
Audition Registration - Late Deadline #2 — HS Choir only
$50 per audition
Nov. 6, 2021 - Sat
Audition Registration - Late Deadline #3 — HS Choir only
$100 per audition
Nov. 6, 2021 - Sat
Auditions - District HS Honor Groups
Gardner-Edgerton HS
Band, Jazz, & Orchestra: Video Auditions
Choir: In-Person Auditions
Dec. 4, 2021 - Sat
Mini-Conventions
HS Choir: Shawnee Mission NWHS
ML/Elem Choirs: Shawnee Mission North HS
Orchestra: Olathe West HS
Band: Blue Valley HS & Blue Valley North HS
Specific locations for each band will be posted soon

View Full Calendar